Doradca ds. nieruchomości. Kim jest i czy warto z nim współpracować?
Osoby, które śledzą mój Facebook zauważyły, że nie tak dawno temu zostałam doradca ds. nieruchomości. Nigdy wcześniej o tym nie myślałam, ale po przeanalizowaniu sprawy i swoich planów uznałam to za świetną możliwość. Przyznam, że zanim zaczęłam wgłębiać się w temat miałam bardzo stereotypowe myślenie na temat osób wykonujących ten zawód. Bo po co komu ktoś taki, jak przecież samemu też można sprzedać czy kupić nieruchomość? Właśnie w tym wpisie wyjaśnię kim jest doradca ds. nieruchomości i jakie płyną korzyści ze współpracy.
Kim jest doradca ds. nieruchomości?
Doradca to nie agent! Agent ma za zadanie skojarzyć strony kupującą i sprzedającą. Z kolei doradca to profesjonalny opiekun. Jest to ktoś, kto pomaga przejść przez cały proces zbycia lub nabycia nieruchomości. Przede wszystkim działa na rzecz swojego klienta, zna jego potrzeby, oczekiwania i dba o bezpieczeństwo transakcji.
Brzmi nieźle, prawda? I tak jest. O ile trafisz na odpowiedniego człowieka na odpowiednim miejscu. Takiego, który wykaże się wiedzą, jest otwarty, komunikatywny, elastyczny, kompetentny i potrafi słuchać. Bycie słownym jest ważne w każdej branży, a w tej, w której wchodzą duże pieniądze – szczególnie!
Ludzie na nieruchomości przeznaczają ogromne sumy. Doradca ds. nieruchomości dba o to by wydatki były zoptymalizowane, a zyski jak najwyższe. Ale pamiętaj! Nie ma co oczekiwać cudów. Doradca to nie wróżka odczarowująca rynek. To osoba, która go dobrze zna.
Klient kupujący nieruchomość
Zadania doradcy ds. nieruchomości
Często ludzie myślą, że nie będą płacić komuś za to, że otworzy im drzwi. I słusznie. To byłby nonsens. Ale doradca nie jest tylko od tego. Przede wszystkim przeszukuje wszelkie dostępne oferty. Nie tylko te widoczne w Internecie, ale również te, które posiadają inne biura nieruchomości, a jeszcze nie zostały opublikowane. Klientowi zostają przedstawione tylko te, które są zgodne z preferencjami. Ale, ale… Podczas wstępnego wywiadu doradca stwierdzi czy te oczekiwania są zgodne z tym co oferuje rynek i na pewno przedstawi możliwe wersje. Następnie umówi Was na obejrzenie danej nieruchomości, z którą wcześniej się zapozna upewniając się, że spełnia one wszystkie warunki. Doradca ds. nieruchomości wie, jakie są ceny transakcyjne w Twoim regionie i jego zadaniem jest wynegocjowanie takiej ceny lub niższej.
I teraz przechodzimy tak naprawdę do najważniejszych zadań. Jest to cała obsługa prawna, sprawdzenie stanu prawnego kupowanej nieruchomości, tak by kupujący miał pewność, że nie zostanie oszukany, że na nieruchomości nie ma żadnego zadłużenia itp. Przygotowywane są umowy, które zabezpieczają każdą ze stron przed zmianą zdania. Doradca ds. nieruchomości również zajmuje się obsługą potransakcyjną, czyli nie będziesz musiał/a sam przepisywać liczników, chodzić do Urzędu Miasta czy Gminy, PGE, PGNiG, itd.
Co zyskujesz?
Przede wszystkim czas, który jak wiadomo jest niezwykle cenny, a także bezpieczeństwo całej transakcji i pewność, że Twoje pieniądze zostały dobrze wydane.
Klient sprzedający nieruchomość
Zadania doradcy ds. nieruchomości
I znowu na początek przytoczę jak to widzą czasami ludzie. Przecież zrobić zdjęcia i wystawić ogłoszenie sam mogę. Oczywiście! To jak najbardziej się zgadza. Mamy w tej chwili na tyle dobre aparaty w smartfonach, że to nie jest większy problem, żeby zrobić zdjęcie dobrej jakości. Ale czy na pewno będzie ono się wyróżniać wśród całej masy innych ogłoszeń?
Doradca ds. nieruchomości wykonuje profesjonalną sesję nieruchomości i obrabia zdjęcia w programie (lub to zleca) by były jak najbardziej atrakcyjne, ale też naturalne. Tworzy ogłoszenie, w którym zawarte są najważniejsze informacje, a następnie inwestuje środki w jego marketing, czyli wystawia na wielu czołowych portalach. Dba o to, by Twoje ogłoszenie nie przepadło w czeluściach Internetu. Odbiera telefony od zainteresowanych i prezentuje mieszkanie podkreślając jego najlepsze cechy, tak by potencjalny nabywca mógł siebie w nim wyobrazić.
Tak samo jak przy obsłudze klienta kupującego, doradca sprawdza wszystkie dokumenty związane z nieruchomością, a przede wszystkim księgę wieczystą i przygotowuje je do zbycia nieruchomości. Nieraz należy wyprostować stan prawny nieruchomości, zgromadzić dokumenty z urzędów, spółdzielni. Jeżeli znajdzie się klient to zajmuje się przygotowaniem umowy, która chroni każdą ze stron.
Przede wszystkim doradca ds. nieruchomości ma Ci doradzić. Dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu, znajomości rynku powie jaka jest realna cena, co można poprawić, by podnieść atrakcyjność oferty.
Co zyskujesz?
Tak samo jak w przypadku klienta kupującego, sprzedający zyskuje czas i bezpieczeństwo, a ponadto może wręcz zarobić jeszcze więcej niż pierwotnie myślał.
Podsumowanie
Jak widzisz zadanie doradcy ds. nieruchomości nie kończy się na otwarciu drzwi. Koszt współpracy rozliczany jest prowizyjnie. Ale to nie dla niej, a za nią pracuje. Proces sprzedaży czy kupna nieruchomości jest skomplikowany, czasochłonny i stresujący. Dzięki pomocy specjalisty, który dba o Twoje dobro będziesz cieszyć się zmianą, zyskiem, czy nowym etapem w życiu.
Mam nadzieję, że rozwiałam trochę Twoje wątpliwości i obiekcje związane z osobą doradcy. A jak będziesz kupować lub sprzedawać nieruchomość to rozważysz taką współpracę.