
Eklektyzm we wnętrzach
Eklektyzm we wnętrzach to niełatwa sztuka. Polega na łączeniu różnych stylów lub ich elementów w jedno tworząc nietuzinkowe wnętrza. Jest to nieco wymuszone przepychem naszych czasów. Dostępność towarów jest tak ogromna, mamy taki wybór, że nieraz podoba nam się wiele rzeczy z całkiem innej bajki. Wprowadzanie ich do naszej przestrzeni wymaga zachowania umiaru i poczucia smaku.
Cechy charakterystyczne eklektyzmu
Styl ten charakteryzuje się głównie łączeniem nowego ze starym, jednak nie tylko. Łączymy tu różne, odważne materiały, wzory, style wnętrzarskie, na przykład glamour z industrialem. Niestety nie ma tu jednego klucza, który będzie uniwersalny w przypadku danego połączenia. Przede wszystkim zachowujemy umiar i korzystamy z naszej wyobraźni. Tu warto kierować się zasadą proporcji 60/30/10 lub 70/20/10. 60% lub 70% przestrzeni traktujemy jako bazę, motyw przewodni. Może to być dana kolorystyka, wzór czy styl. Pozostałe procenty w tych proporcjach to elementy dopełniające całe wnętrze.

Jak wprowadzić styl eklektyczny do wnętrza?
Eklektyzm we wnętrzach jest ciężki do opisania. Nie ma określonych barw czy materiałów, które najczęściej się pojawiają, ale są elementy, które pomogą stworzyć niebanalną przestrzeń, pełną wolności i kreatywności.
Po pierwsze, wzorzyste płytki. Przełamują nieco wnętrze. Wyglądają trochę staro, trochę nowocześnie. Zazwyczaj stosuje się je w łazience, ale tu warto je zastosować w kuchni na podłodze lub między szafkami kuchennymi lub jako ściana dekoracyjna w salonie.

Połączenie różnych materiałów na podłodze nie tylko oddzieli od siebie różne strefy w pomieszczeniu, ale doda mu oryginalności.
Jeżeli zależy Ci by pojawił się eklektyzm we wnętrzach to unikaj kompletów. Chodzi tu o to by wprowadzić różnorodność poprzez rezygnację z identycznych poduszek na sofie, takich samych lamp po obu stronach łóżka, kompletów wypoczynkowych sofa+fotel w tym samym stylu. Zamiast tego może być bardzo wyróżniający się fotel lub dwie różne kanapy. Jeżeli nie możesz znaleźć idealnego mebla dla siebie to skorzystaj z szerokiej oferty mebli modułowych. Możesz stworzyć swoja własną oryginalną meblościankę czy kanapę.

Chcesz wprowadzić jedynie eklektyczny element? Możesz nawet w bardzo nowoczesnym, industrialnym wnętrz wstawić jedną stylową starą komodę, regał, wyróżniającą się sofę, stary, wręcz pałacowy żyrandol, lampy w różnym stylu, leciwy sekretarzyk. Najlepszą inspiracją do tego typu mebli czy dodatków są pchle targi.

New York – 4 osobowa sofa, w welurowej tkaninie Lario dark green
Dla kogo eklektyzm we wnętrzach?
Oczywiście nie ma takiego stylu wnętrzarskiego, który absolutnie nie będzie pasował do kogoś o danych cechach charakteru. Ale są cechy, które bardziej pasują do eklektyzmu niż pozostałe. Zdecydowanie styl ten będzie pasował do człowieka kreatywnego, potrzebującego różnorodności, czasami niezdecydowanego, lubiącego lekki, kontrolowany chaos, a także odważnego. Nie ukrywajmy, ale na pewne rozwiązania, realizację pewnych pomysłów brakuje nam odwagi. Tak po prostu.

Tak naprawdę eklektyzm we wnętrzach jest tak różnorodny, tak nieograniczony, że każdy przy pewnym wysiłku, użyciu wyobraźni potrafiłby stworzyć tego typu przestrzeń. Myślę, że ogarniecie tego jest kwestią opatrzenia się z tematem. Im więcej takich wnętrz zobaczymy, tym łatwiej będzie go wprowadzić we własnym domu. Moją ulubioną cechą tego stylu jest wolność. Tu nie ma sztywnych zasad, więc każdy może go dopasować do swoich oczekiwań.

