Żaluzje drewniane. Jakie są ich wady i zalety?
Są różne sposoby by osłonić okna. Jednym z nich są żaluzje drewniane. Ponadczasowe rozwiązanie, które dopasuje się do większości stylów i stanowią dekoracyjny element wnętrza.
Nie wiem kiedy to się zaczęło, ale odkąd pamiętam wiedziałam, że w swoim domu chce mieć żaluzje drewniane. Żadna inna osłona okienna tak do mnie nie przemawia. Ze względów praktycznych zdecydowaliśmy się żaluzje powieszone w świetle szyby i lamelki w kolorze białym. Zostały zamontowane ponad rok temu, więc mogę już co nieco powiedzieć z doświadczenia.
Czy są warte uwagi i swojej ceny? Zapraszam do lektury, a dowiesz się jakie mają wady i zalety.
Wady żaluzji drewnianych
Na początek przedstawię jakie wady żaluzji drewnianych zauważyłam. Według mnie jest ich mniej niż zalet.
Cena
Po pierwsze, cena! Nie jest to zbyt tanie rozwiązanie, zwłaszcza przy niestandardowych rozmiarach. Chociaż niestandardowe rozmiary niezależnie od rodzaju osłony okiennej mają niebotyczną cenę. Trzeba jednak pamiętać, że za naturalne materiały zawsze musimy płacić więcej niż za syntetyczne. W swoim mieszkaniu mam jedno okno tak duże, że koszt żaluzji był porównywalny do kosztu zwykłej rolety. W przypadku pozostałych była to już dość znaczna różnica.
Przyciąganie kurzu
Przyciąganie kurzu dotyczy właściwie wszystkich powierzchni i nie da się go ot tak pozbyć. Po prostu w niektórych miejscach jest go trochę więcej, w innych mniej, a gdzieniegdzie jest bardziej widoczny lub mniej. Ze względu na to, że na żaluzje w poziomym ułożeniu lamelek pada bezpośrednio światło słoneczne, bardzo szybko widać kurz. Oczywiście to też zależy od ich koloru. Im ciemniejszy tym gorzej dla utrzymania czystości. Ale są na to sposoby! Wcale nie trzeba przeciągać każdej pojedynczej lamelki ściereczką. Są specjalne szczotki do ich czyszczenia, ale i one nie są niezbędne. Wystarczy przekręcić żaluzje tak, by były zamknięte i zgodnie z kierunkiem ich ułożenia przetrzeć suchą szmatką. Na moich białych to wystarcza. Ostatnio również odkryłam, że mój odkurzacz też dobrze sobie radzi (przy użyciu końcówki ze szczoteczką).
Przeczytaj również: Mieszkanie łatwe do sprzątania. Jak je zaprojektować?
Przeczytaj również: Odkurzacz pionowy BOSCH BCH3P255. Moja opinia.
Bark całkowitego zaciemnienia
Jeżeli jesteś osoba lubią drzemki w ciągu dnia i potrzebujesz mieć ciemno jak w nocy to niestety żaluzje drewniane nie zapewnią Ci całkowitego zaciemnienia. Mimo maksymalnego złożenia lamelek światło i tak sączy się do wnętrza.
Nieidealny system podnoszenia
Akurat u siebie podnoszę żaluzje jedynie podczas mycia okien, ale jeżeli ktoś chciałby to robić codziennie musiałby wykazać się stoickim spokojem. Z samym podnoszeniem nie ma większego problemu. Chyba, że jest to wyjątkowo duża żaluzja to trzeba użyć trochę siły. Z opuszczaniem jest już trochę gorzej. A to nierówno będą schodzić, a to blokada linek nie zgra się z ruchem Twoich rąk, a to jeszcze będzie trzeba na dole je dociągnąć, ale w przypadku żaluzji na drzwiach trzymając linki nie jest to takie hop siup.
Zalety żaluzji drewnianych
Przejdę do tej przyjemniejszej części, czyli zalet żaluzji drewnianych. Moim zdaniem mają niesamowitą moc przytłoczenia wad na tyle, że praktycznie nie zwracałam na nie uwagi podczas kupna żaluzji.
Uniwersalność
Uniwersalność żaluzji drewnianych polega na ich dopasowaniu się do praktycznie każdego stylu wnętrza. Niezależnie czy będzie to wystrój nowoczesny, industrialny, glamour, czy rustykalny z pewnością będzie się pięknie prezentowały i nadadzą wnętrzu przytulności.
Układy i światło
To moje ulubione plus żaluzji. Lamelki możemy ustawić w dowolny sposób, a dzięki temu do pomieszczenia wlewa się światło tak jak chcemy, co świadczy o ich funkcjonalności. Ustawiając żaluzje w różnych położeniach kreujemy nowy klimat we wnętrzu, Bardzo lubię obserwować jak zmienia się cień wpadającego przez żaluzje wschodzącego słońca.
Naturalny materiał
Jestem zwolenniczką naturalnych materiałów i minimalizowania syntetyków we wnętrzach. Drewno niejako ociepla pomieszczenie nadając mu klimatu. Większość wyposażenia z drewna ma horrendalne ceny. Przy nich koszt żaluzji jest naprawdę do przełknięcia.
Blokada dla podglądaczy
Bez dwóch zdań, blokada dla podglądaczy w wąskiej zabudowie, gdzie praktycznie jesteśmy okno w okno z sąsiadem jest ogromną zaletą. Nawet przy otwartej żaluzji ciężko jest dojrzeć co się dzieje w środku. Chyba, że na zewnątrz jest ciemno, a w mieszkaniu włączone światło. Ale wystarczy delikatnie zmienić kąt lamelek i gotowe. Nie muszą być całkowicie zamknięte.
Design
I najważniejsze! Design. Mój mąż śmieje się, że dla mnie wszystko musi wyglądać i ma racje. To jak prezentują się żaluzje drewniane jest nieporównywalne do innych osłon okiennych. Dopasowują się do każdego pomieszczenia.
Podsumowując, żaluzje drewniane nie tylko nadają wnętrzu ciepła i przytulności, ale także odrobinę luksusu i klasy. Drewno zawsze będzie w modzie, więc jest to rozwiązanie ponadczasowe. I moim zdaniem warte swojej ceny.
Bardzo dziękuję dziewczynom z Nasze Domowe Pielesze za możliwość wykorzystania ich materiałów. Jeżeli macie wątpliwości czy żaluzje drewniane będą dobrym wyborem to wejdźcie na ich bloga. Tam znajdziecie całą masę informacji na ich temat, ale również na temat innych osłon okiennych.