Biofilia we wnętrzach, bo zielone jest trendy
Czy tylko ja odczuwam coraz większą potrzebę posiadania roślin w mieszkaniu? Może to ma jakieś rozsądne wyjaśnienie, a może się starzeję? Rośliny mają moc! I nie podlega dyskusji, że z ich posiadania płyną same korzyści. Nawet jest na ten temat teoria zwana biofilią. Mówi o tym, że każdy człowiek ma genetycznie zakodowaną potrzebę obcowania z innymi organizmami żywymi, z naturą. Wspomaga to prawidłowy i harmonijny rozwój człowieka oraz przywraca równowagę w tym zabieganym świecie. To chyba jest to rozsądne wyjaśnienie 😉 A czym jest biofilia we wnętrzach? O tym dowiesz się czytając dalej.
Czym jest biofilia we wnętrzach?
Biofilia we wnętrzach, czyli Biophilic Design koncentruje się na człowieku, na tym co jest dla niego dobre, a także na tym, że kontakt z przyrodą nie powinien być luksusem lecz koniecznością. Biophilic Design jest stylem, w którym kształty, formy, kolory, tekstur powinny być jak najbardziej naturalne. Budynek tak zaprojektowany powinien także zapewnić odpowiedni komfort termiczny i akustyczny oraz właściwy poziom jakości powietrza czy wentylacji. Jego użytkownicy we wnętrzu doświadczą obecności roślinności, wody, będą w stanie dostrzegać zmiany pór dnia i roku oraz ruchów powietrza.
Biofilia z architektonicznego punktu widzenia to trend wynikający z potrzeby obcowania z naturą. który wielkimi krokami wkracza do naszych wnętrz i w 2020 roku będzie częściej niż kiedykolwiek proponowany przez projektantów. To nie znaczy, że wcześniej się nie pojawiał! Oczywiście w wielu domach są wręcz dżungle i całe mnóstwo zieleni połączonej z przeróżnymi stylami.
Materiały i kolory używane w Biophilic Design
Biophilic Design cechuje się użyciem naturalnych materiałów. Głównie stawia na naturalne drewno, zwłaszcza z wyraźną i wyczuwalną strukturą, skórę, kamień, metal, len. Oczywiście powinno się zadbać o dużą ilość roślin i materiałów z ich motywem. Niezwykle istotną rolę odgrywa tu naturalne światło i jego imitacja poprzez odpowiedni dobór oświetlenia sztucznego, o czym przeczytasz tutaj. W tym stylu będą przeważać kolory ziemi. Na pewno będą to wszelkie odcienie zieleni, brązów, czerwieni, żółci, ale również biele, szarości i beże.
Meble i dodatki z drewna
Meble i dodatki z drewna będą odgrywały tu szczególną rolę. Chcemy przecież minimalizować użycie sztucznych materiałów, tak samo jak w stylu afrykańskim czy ekologicznym. Skoro tworzymy wnętrze bliższe naturze, wykorzystajmy to co nam oferuje. Niech to będzie drewno z odzysku. Takie z charakterem. Możesz z tego stworzyć komodę, półkę, czy stolik kawowy. Możliwości jest wiele. Wystarczy poszukać inspiracji i zabrać się za pracę 😉
Dżungla w domu
Na Instagramie możesz znaleźć wiele kanałów, gdzie taka dżungla w domu się pojawia. Jak ją stworzyć? Banał! Rośliny zawsze są super i pasują do każdego stylu. Wystarczy, że umieścisz ich ile tylko dasz radę :p W donicach na podłodze większe egzemplarze, jak np. palmy, na półkach i meblach trochę mniejsze (mogą to być na przykład sukulenty, paprocie), ale możesz również podwiesić kwiaty pod sufitem w stylowych kwietnikach ze sznurka. Wykorzystaj jakąś roślinę pnącą, np. bluszcz pospolity.
Roślinne motywy
Żeby powstała biofilia we wnętrzach, albo chociaż jej namiastka, wcale nie musisz każdej wolnej przestrzeni zawalić roślinkami. Możesz też wykorzystać roślinne motywy na wszelkich materiałach. Może to być tapeta, nowe obicie fotela, narzuta, kilka poduszek, zasłony. Na rynku znajdziesz tego naprawdę dużo.
Kolory ziemi
O kolorach ziemi pisałam już przy okazji stylu afrykańskiego i trendów 2020, więc nie będę mocno się rozpisywać. I tak ten wpis będzie dość obszerny. Ale chce zaznaczyć, że nie musisz od razu porywać się na przemalowanie wszystkich ścian. Wybierz sobie jakąś i ją odśwież. Ciemne brązy i butelkowe zielenie na jednej ze ścian dodadzą wnętrzu intrygującego charakteru. Jak nie chcesz nic malować to skorzystaj z mocy dodatków. Wszelkie tekstylia czy małe meble wystarczą, żeby przełamać inne barwy i wprowadzić trochę natury.
Korzyści płynące z Biophilic Design
Zadaniem Biophilic Design jest stworzenie jak najlepszych warunków do życia, pracy, odpoczynku i nauki. Kontakt z naturą jest genetycznie zakodowaną potrzebą człowieka, a więc zastosowanie we wnętrzach Biophilic Design wpływa na nas podobnie jak spacer po parku. Poprawia nasze samopoczucie, redukuje stres, sprawia, że się odprężamy i odpoczywamy. To wszystko może mieć wpływ na wydłużenie życia.
Biofilia we wnętrzach biurowcyh
Biofilia we wnętrzach biurowych ma bardzo korzystny wpływ na pracowników. Podnosi ich kreatywność i produktywność, a także sprawia, że chętniej przychodzą do pracy. Coraz częściej (zwłaszcza w korporacjach) można spotkać tak zwane żywe ściany, czyli ściana lub jej część całkowicie wyłożona roślinami. Może być to mech, rośliny pnące lub po prostu takie, które nie wymagają dużej donicy. Zakładane są także ogródki firmowe, np. na dachu budynku.
Zasady Biophilic Design
Podsumowując wszystko to co poruszyłam wyżej chcę powiedzieć, że Biophilic Design ma trzy kluczowe zasady, którymi powinniśmy kierować się podczas projektowania wnętrza zgodnie z jego teorią.
Po pierwsze, zadbajmy o bezpośredni kontakt z naturą, czyli wprowadźmy rośliny, wpuśćmy jak najwięcej naturalnego światła i świeżego powietrza.
Po drugie, pamiętajmy o pośrednim kontakcie poprzez drewniane meble, skórzane obicia, tekstylia z naturalnych materiałów.
Po trzecie, pamiętajmy, że wnętrza tworzymy dla człowieka, który dzięki kontaktowi z przyrodą ma lepsze samopoczucie.
8 komentarzy
Klaudia
Ja jestem mordercą roślin 🙁 Niestety u mnie żyją tylko kaktusy.
Marta
Ja uśmierciłam nawet kaktusą 😛 Ale odkąd podlewam w niewielkich ilościach wszystkie kwiaty 2x w tygodniu bez zastanawiania się czego dokładnie potrzebują to jakoś żyje im się lepiej 😀
Michał Irzyk
Uwielbiam zieleń i rośliny we wnętrzach – kojarzy mi się to z rodzinnym domem, w którym od zawsze było pełno roślin, a tu paprotki, a tu storczyki, a tu zioła na parapecie w kuchni 🙂 Uwielbiam!
Marta
Aż miło się czyta o takich wspomnianiach, bo przywołują tez moje z domu rodzinnego mamy, gdzie zawsze było mnóstwo roślin. Pozdrawiam!
Eliza
Ja za to uwielbiam rośliny i rosną u mnie jak szalone 🙂 Lubię je przesadzać, szczepić i podkradam szczepki zawsze jak znajdą nowego kwiatka (ale nie mówcie nikomu)! 🙂
Marta
Tylko pogratulować ręki do roślin. Ja nawet kaktusa ususzyłam 😛
Ewa
Gratuluję pięknych roślin. trzeba mieć talent żeby chodować rośliny zwłaszcza takie. Super.
Janiszewska Marta
Niestety mój talent do roślin jest baaaaaardzo marny :p Ale wiem, że warto nad tym pracować. Rośliny nie dość, ze wspaniale dekorują wnętrza to jeszcze mają korzystne działanie!