#Inspirujące wnętrza. Jasne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty
Czy da się zaaranżować jasne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, który jeszcze często kojarzy się z PRL-em? Sądzę, że wszystko się da. Bloki w tej chwili przechodzą termomodernizację i nabierają nowoczesnego wyglądu. Ponadto w ich okolicy jest zdecydowanie więcej zieleni niż wokół nowej zabudowy oraz sklepów, szkół, przedszkoli. Są również świetnie skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Niejednokrotnie zmieniają jednak swoich właścicieli. Jedno pokolenie odchodzi, drugie przychodzi, a niektórzy po prostu decydują się na coś innego. Nowi nabywcy chcą je dopasować pod siebie. Podczas remontu takiego mieszkania można napotkać na szereg niespodzianek, co generuje koszty, ale czy nie jest to warte swojej ceny i pracy? Przecież kupując lokal na rynku pierwotnym mamy „gołe” ściany i koszty również rosną i rosną. Myślę, że Agnieszka z @zycie.w.plycie, znalazła zdecydowanie więcej zalet niż wad, wybierając mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.
Czy kupno mieszkania w bloku z wielkiej płyty ma sens?
Niektórzy pewnie zastanawiają się czy kupno mieszkania w bloku z wielkiej płyty w jakimkolwiek stopniu się opłaca? Czy w najbliższej przyszłości grozi im degradacja? Z tą opłacalnością to jest bardzo różnie. Koszt metra kwadratowego mieszkania do remontu czasami finalnie jest nawet niższy niż stanu surowego w nowym bloku lub porównywalny. Jak wszędzie, można natrafić na niespodzianki typu, wymiana instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej. Na to nie ma reguły i nie ma co się zrażać. Nie zawsze da się usunąć też ściany, które byśmy zakładali, ponieważ mogą być nośne. Z pewnością każda dodatkowa zmiana to dodatkowy koszt. Ale za to jakie ma plusy! Lokalizacja, skomunikowanie, infrastruktura wokół. Godne uwagi są także mieszkania gotowe do wprowadzenia się. A co z żywotnością bloku z wielkiej płyty? Ministerstwo Transportu i Budownictwa podaje, że bloki wytrwają jeszcze przez przynajmniej 100-120 lat.
Jasne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty
Wpis otwierający serię #Inspirujące wnętrza poświęcony jest Agnieszce z @zycie.w.plycie. Przedstawiam jasne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty o powierzchni 64m2. Składa się z 3 pokojów, kuchni, łazienki i WC. W przeciwieństwie do nowego budownictwa mieszkanie w momencie kupna przez Agnieszkę było gotowe do zamieszkania, było w bardzo dobrym stanie i nie wymagało generalnego remontu. Przeprowadzone zostało gruntowne odświeżenie, w ruch poszły farba renowacyjna do płytek i mebli. Agnieszka jako pasjonatka DIY i urządzania wnętrz ciągle wprowadza nowe zmiany w mieszkaniu.
Kuchnia
Kuchnia w bloku z wielkiej płyty zazwyczaj jest mała, ciasna i kompletnie niefunkcjonalna. Oczywiście nie jest to regułą, ale cóż… zdarza się. W przeciwieństwie do tych kuchni, która ja znam Agnieszka ma całkiem dużą i udało się Jej wycisnąć z niej 100%. Po nabyciu mieszkania i przemalowaniu frontów szafek kuchennych zyskała nowe życie. Przede wszystkim podoba mi się, że dzięki farcie tablicowej jest miejsce na codzienne notatki.
Sypialnia
Jasne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty wcale nie musi mieć ścian pomalowanych wyłącznie na biało. Sypialnia Agnieszki mnie urzekła. Ciemna tapeta robi efekt WOW. Sprawia, że pokój jest charakterny i spersonalizowany. Mimo niedużych rozmiarów sypialni, udało się w niej stworzyć przytulny kącik dla niemowlaka.
Pokój dziecka
Pokój dziecka to miejsce, w którym rzadko widać idealny porządek. Wydaje się, że pojawia się tylko w czasie nieobecności dziecka. To nieduże pomieszczenie, gdzie znalazło się miejsce na łóżko, biurko i spory regał na książki i zabawki. Wydaje mi się, że niczego więcej do szczęścia dziecku nie potrzeba. Bez wątpienia bardzo ładnie został zabudowany kaloryfer, a ponad to we wnęce obok powstała dodatkowa przestrzeń do przechowywania.
Łazienka i WC
Łazienka i WC są miejscami strategicznymi w mieszkaniu. Dlatego musza być funkcjonalne. Po pierwsze, Agnieszka ma to szczęście, że w Jej mieszkaniu z wielkiej płyty WC nie jest mikroskopijne. Zauważ, że znalazło się nawet sporo miejsca na umywalkę. Po drugie, zachwyciła mnie wykładzina na podłodze i ścianie. Dzięki niej przestrzeń przestaje być monotonna. Po trzecie, dacie wiarę, że w płytki są pomalowane farbą?To fenomenalny sposób na ich odświeżenie i wprowadzenie zmiany we wnętrzu. Ponadto, ogromną rolę w odbiorze łazienki i WC robią rośliny i dodatki, które współgrają z resztą mieszkania.
Salon
Następnie chcę Ci pokazać salon, który pełni dwie funkcje – wypoczynkową i jadalnianą. Mamy sporą szarą kanapę, fotel i zestaw mebli z TV. Można zmieścić tu mnóstwo rzeczy, takich jak dodatkowa zastawa, książki, płyty, czy gry. W części jadalnianej jest czarny okrągły stół dla czterech osób. Z pewnością do codziennego użytku jest wystarczający. Elementem ocieplającym wnętrze jest zdecydowanie miodowa podłoga i rośliny.
Przedpokój
Na koniec zostawiłam moje ulubione pomieszczenie w tym mieszkaniu, a mianowicie przedpokój. Jest bardzo jasny i te ogromne lustrzane szafy! Przede wszystkim należą się Agnieszce brawa za nadanie szafie loftowego stylu za pomocą czarnej okleiny.
Podsumowując ten przedługi wpis chcę Cię zachęcić do zajrzenia na Agnieszki Instagram @zycie.w.plycie. Z pewnością znajdziesz tam wiele inspiracji jak stworzyć jasne mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.
Na koniec proszę w komentarzach o informacje zwrotną, jak Ci się podoba ten wpis i o uwagi. Chciałabym stworzyć dość obszerną sekcję #Inspirujące wnętrza, więc im więcej waszych opinii, tym lepsze wpisy będę mogła tworzyć.
18 komentarzy
Dominika
Dobrym sposobem na dopełnienie wystroju wnętrza jest wybór odpowiedniego oświetlenia. Lampy także stanowią element dekoracyjny, dlatego warto wybrać coś pasującego do całości wnętrza.
Marta
Otóż to! Zgadzam się w 100%. Często o tym zapominamy, a robi różnicę.
Weronika
Jak dla mnie w takich mieszaniach z płyty bardzo fajnie i nowocześnie prezentują się jasne kolory, tak jak to Pani zaprezentowała na zdjęciach. Niestety bardzo często niemożliwością jest zmiana ułożenia ścian, gdyż nie zgadza się na nie spółdzielnia, więc trzeba wykorzystywać to co się ma. Artykuł bardzo fajnie napisany z podziałem na poszczególne wnętrza, proszę wstawiać jak najwięcej inspirujących zdjęć na pewno dużo ludzi będzie czerpać z tego garściami ;D
Marta
Faktycznie ciężko jest czasami zmienić układ ścian i to może być odstraszające dla niektórych nowych właścicieli, ale na pewno w kazdym mieszkaniu znajdą sie inne plusy 😉 Jasne kolory zawsze doskonale powiększają pomieszczenie, więc są najlepszym wyborem w niejednokrotnie ciasnych i ciemnych mieszakniach w bloku z wielkiej płyty.
Dziękuję bardzo za miłe uwagi 🙂
Miłosz
Mi się najbardziej spodobała ta ściana w liście! Też bym taką chciał, ale nakładanie tapety jest dla mnie nie do przejścia 🙂
Marta
Może znajdzie się ktoś pomocny wśród znajomych z doświadczeniem 😉 Ściana rzeczywiście robi wrażenie!
Monika
Z mężem właśnie szukamy domu dla siebie, żeby nie mieszkać w mieszkaniu z wielkiej płyty. Mamy już dość uciążliwych i głośnych sąsiadów!
Marta
To fakt. Ogromną wadą bloków z wielkiej płyty jest to, że sąsiadów słyszy się wręcz doskonale. Trzymam kciuki za poszukiwania. Obyście znaleźli swoje wymarzone miejsce na ziemi 🙂
Amelia Sznyc
Ja mieszkam w bloku z wielkiej płyty i marzę o przeprowadzce! Może i aranżacje mam ładną, coś pomiędzy stylem skandynawskim a boho. Minusem jest to, że w bloku z wielkiej płyty słychać dosłownie wszystko!
Marta
Chyba na izolację akustyczną, a raczej jej brak narzeka większosć osób mieszkających w wielkiej płycie. Trzymam kciuki za spełnienie marzeń o przeprowadzce 🙂 🙂 🙂
Ewa
O nie! ja bym nie chciała mieszkać w wielkiej płycie. Właśnie szukamy z mężem mieszkania w kamienicy 🙂
Marta
Ja osobiście też nie. Chyba przeraża mnie to jak słabo sa wygłuszone takie mieszkania. Oczywiście znajdą się jakieś sposoby, zeby sobie z tym poradzić, ale jednak uprzedzenie zostaje 😛 Poooowodzenia! W kamienicy z wygłuszeniem raczej nie ma problemu 😛
Agnieszka
Mi zależało tylko na tym, żeby właśnie nie mieszkać w mieszkaniu z wielkiej płyty. Cenię sobie spokój i ciszę, dlatego wybrałam mieszkanie w starej kamienicy.
Marta
Miałam okazję mieszkać w starej kamienicy i muszę przyznać, że ani razu nie słyszałam sąsiadów. Jednak grube mury dają radę 🙂
Karolina
Ja nie przepadam za mieszkaniami z wielkiej płyty, bo są dość głośne. Niestety słychać wszystkich sąsiadów :/
Marta
O tak! To chyba ich największy problem.
Klara
No właśnie a co do tej głośności i słyszenia przez sąsiadów da się temu jakoś zaradzic sensownie? :/
Janiszewska Marta
Całkowicie na pewno nie da się tego pozbyć. Materiał i sposób wykonania całego budynku szczególnie bardzo przyczynia się do „transportowania” dźwięków.