
Wybór mieszkania, czyli na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować.
Wybór mieszkania, to bardzo problematyczna kwestia, której towarzyszy wiele emocji. Dziś razem z jaminska.pl podpowiadamy na co musisz zwrócić uwagę, żeby nie żałować swojej decyzji. Tak by remont i życie w tym mieszkaniu były przyjemnością.
Układ funkcjonalny to podstawa. Na blogu znajdziesz cały zbiór informacji na temat funkcjonalnego wykorzystania wnętrza. Całą serię wpisów o ergonomii znajdziesz TUTAJ. Wydawać się może, że temat został wyczerpany, jednak ten wpis zwraca uwagę nie na wykorzystanie przestrzeni, którą masz, lecz na tą, która możesz mieć. Wybór mieszkania może, ale nie musi wiązać się z popełnieniem błędów. Dlatego wszystko co przeczytasz niżej ma być swego rodzaju przestrogą.
Okna
Gdy wchodzimy do mieszkania i w salonie są wielkie okna na całą ścianę jesteśmy zakochani w ilości światła i widoku. Zwłaszcza jak jest to otwarta przestrzeń.
Duże okno może mieć jednak więcej minusów niż plusów. Plusy są oczywiste i to właśnie one kradną nasze serce, często zaburzając zdolności logicznego myślenia ;). W związku z tym nie będziemy wymieniały tych plusów, a skupimy się na tym, co może być negatywnego w tak dużym oknie.
Po pierwsze, jeśli pomieszczenie nie jest zbyt duże to ogromne okno od podłogi do sufitu zabierze nam miejsce. Może być problem z ustawieniem sofy, czy szafki RTV. Często jeśli okna są zlokalizowane na dwóch ścianach, sofę da się ustawić, ale problemem będzie zawieszenie telewizora. Jeśli pokój z aneksem kuchennym ma około 20 m2, a cała jedna ściana pokryta jest oknami, może okazać się, że ustawienie kanapy na środku pokoju jest niemożliwe.
Kolejnym minusem dużych okien jest to, że parametry przepuszczalności cieplnej są dużo gorsze niż ocieplonej ściany murowanej. Z czym to się wiążę? Zimą oznacza to, że będziesz mieć wysokie rachunki za ogrzewanie, natomiast latem wysoką temperaturę w środku domu. Zwłaszcza jeśli okna są zlokalizowane od południa. TUTAJ przeczytasz jak wygląda wybór mieszkania pod kątem stron świata.

Okno od podłogi do sufitu to brak możliwości umieszczenia grzejnika pod oknem i to jest kolejny minus, o którym niżej.
Grzejniki
Jeśli okna w pomieszczeniu są od podłogi do sufitu, grzejnik musi być zlokalizowany obok okna lub na ścianie prostopadłej. Takie umieszczenie powoduje kolejne problemy z rozstawieniem mebli. Stawiając sofę przed grzejnikiem znacząco zmniejszamy jego wydajność. Dodatkowo powstaje przerwa między sofą, a grzejnikiem, co zabiera miejsce oraz wygląda nieciekawie.
Można zastosować grzejnik korytkowy, ale wiąże się to z wysokimi kosztami oraz ingerencją w strop.
Zdarza się, że deweloper usytuował grzejniki w nieciekawych miejscach, np. takich, gdzie Ty widzisz sofę. Pamiętaj, że na etapie budowy budynku możesz wprowadzać poprawki. Pisałam o tym we wpisie dotyczącym odbioru mieszkania od dewelopera.

Skośne ściany
Coraz częściej spotykam się ze skośnie usytuowanymi ścianami w nowo budowanych blokach. Nie mówię tutaj o skośnym suficie chociaż to również jest kwestia, której w tym podpunkcie poświęcę kilka zdań.
W trapezowych pomieszczeniach bardzo ciężko jest zaplanować zabudowę kuchenną. Problem stanowi również ustawienie łóżka. Mimo, że powierzchnia pokoju może mieć nawet 30 m2, nie jesteśmy w stanie dobrze rozmieścić elementów wyposażenia. Meble musisz wykonać pod wymiar, co przy skośnych ścianach również będzie problematyczne dla stolarza.
Jeśli mówimy o skośnym dachu na poddaszu, musisz pamiętać, że przestrzeń użytkowa jest znacznie mniejsza niż ta liczona po powierzchni podłogi. Nie ustawimy w takim pomieszczeniu łóżka pod samą ścianą jeśli ścianka kolankowa nie będzie miała minimum 140 cm. Wszystkie zabudowy, toaleta, czy wanna w łazience będą musiały być odsunięte o odpowiednią odległość od ściany, żeby nie uderzać głową w sufit.

Mylące rysunki układu funkcjonalnego otrzymane od dewelopera
Wybór mieszkania nie może wiązać się z pochopnymi decyzjami. Koniecznie zwróć uwagę czy rysunki układu funkcjonalnego otrzymane od dewelopera nie są mylące. Często zdarza się tak, że meble zamieszczone przez dewelopera są w bardzo przekłamanych proporcjach.
Warto jest sprawdzić skalę mebli umieszczonych w pomieszczeniach w odniesieniu do mebli, które są dostępne na rynku. Wielokrotnie spotykam się z rysunkami, gdzie sofa z zaznaczeniem trzech miejsc siedzących ledwo wymiarem pokrywa się z sofą dwuosobową. Zdarzyło się nawet, że w rzeczywistości był to lekko powiększony fotel. To samo tyczy się zbyt krótkich lub zbyt wąskich łóżek, mikroskopijnych biurek i wąskich szaf. W ostatnim przypadku nie zmieścimy rurki z wieszakami.
Istotne jest również to, że zazwyczaj wielkości pomieszczeń podaje się bez grubości tynków. Może okazać się, że ściana w łazience, przy której ma być umieszczona wanna, na projekcie miała 150 cm, w rzeczywistości ma 148 cm. Do tego musimy dodać do niej płytki. Otwór zmniejszy się do około 144 cm. Pozostanie nam umieszczenie wanny o długości 140 cm z bardzo wąską półeczką z płytki. Przy dużych pomieszczeniach nie jest to istotne aż tak jak w tych mniejszych, gdzie wybieramy elementy wyposażenia spośród tych naprawdę mini.

Kominy wentylacyjne
Kominy wentylacyjne i wysokości kratek wentylacyjnych to kolejna kwesta do analizy. Jeśli kratka jest zwykła, jej przesunięcie w górę lub dół komina nie będzie stanowiło problemu. Natomiast jeśli mamy kratkę systemową lub z wbudowanym wentylatorem czy anemostat, przeniesienie otworu wentylacyjnego będzie problemem. Zdarza się, że kratki są w miejscach, gdzie kolidują z zabudować kuchenną lub sufitem podwieszanym.

Otwory drzwiowe przy samej krawędzi ściany
Często deweloper przewiduje drzwi do pokoi bezpośrednio na styku ze ścianą prostopadłą. Brakuje wtedy miejsca na osadzenie ościeżnicy regulowanej. Należy ją również przycinać, co często nie wygląda tak ładnie jakbyśmy tego chcieli. W zależności od rodzaju drzwi jakie chcesz zamontować, może być potrzebny odpowiedni otwór. Dowiedz się u producenta lub fachowca jakie masz możliwości.

Drzwiczki rewizyjne
Coraz częściej w nowo budowanych domach drzwiczki rewizyjne znajdują się na klatce schodowej lub są małymi skrzynkami w korytarzu mieszkania. Często odczyty wykonuje się radiowo, bez konieczności rewizji. Warto jednak zwrócić uwagę, czy drzwi do wodomierza nie znajdą się pod prysznicem, lub skrzynka z bezpiecznikami w jedynym miejscu gdzie możemy ustawić szafę w przedpokoju.

Przerost pomieszczeń
Warto zwrócić uwagę na proporcję pomieszczeń względem siebie. Często przy niewielkim metrażu przedpokój lub toaleta zajmuje znaczą część powierzchni. Opłata natomiast za metraż jest taka sama bez podziału na funkcję pomieszczeń. Nie powinno zdarzać się tak, aby przedpokój miał powierzchnię porównywalną do najmniejszego pokoju w domu.

Wybór mieszkania dla siebie, do życia jest naprawdę niełatwy. Jak widzisz kwestii do sprawdzenia jest sporo, a niestety marketing rządzi się swoimi prawami i ludzka nieuwaga jest mocno wykorzystywana. To co umieściłyśmy w dzisiejszym wpisie to według nas najistotniejsze elementy, które na dłuższą metę mogą przysporzyć wiele problemów oraz generować koszty na etapie meblowania i wykończenia wnętrza. Warto jest przemyśleć układ funkcjonalny, sprawdzić wielkości ogólnodostępnych na rynku mebli i zastanowić się, czy w naszym wymarzonym pokoju dziennym zmieści się wszystko co chcielibyśmy w nim zmieścić 🙂

Ten artykuł powstał w ramach współpracy z Mają Jamińską, architektem wnętrz działającym głównie na terenie Torunia. Bardzo polecam odwiedzenie Jej strony jaminska.pl



2 komentarze
Remont
Nowe wnętrze to i remont, a w obecnych czasach jest to ułatwione do granic możliwości dzięki temu, że wiele zakupó zrobimy w internecie – warto rozwazyć taką opcję 🙂
Janiszewska Marta
Myślę, że zakupy przez internet to już od dłuuuugiego czasu norma i wile osób jest świadomych że po prostu wychodzą taniej.