Ergonomia w mieszkaniu. Funkcjonalny przedpokój.
Pierwszy widok, jaki zastanie się po wejściu do mieszkania powinien być jak przysłowiowa super okładka! Niestety deweloperzy niejednokrotnie utrudniają nabywcom sprawę przez co ergonomia w mieszkaniu jest ciężka do zachowania. Dziś chcę przedstawić jak stworzyć funkcjonalny przedpokój.
Jakie wymiary powinien mieć funkcjonalny przedpokój?
Z ergonomicznego punktu widzenia przedpokój powinien zapewnić swobodę ruchów podczas wchodzenia/wychodzenia z mieszkania kilku osób jednocześnie. Wydaje mi się, że w prawie budowlanym nie ma wymogów dotyczących szerokości korytarza (co jest wykorzystywane przez deweloperów), lecz by komunikacja w domu była wygodna zaleca się korytarz o minimalnej szerokości 1,2m (optymalna 1,5-1,7m) z ewentualnymi zwężeniami do 90cm na odcinku nie dłuższym niż 1,5m.
Są pewne dość okrojone założenia ile m2 holu jest funkcjonalne w stosunku do powierzchni domu, co pokazuję w tabeli niżej. Oczywiście są to dość wyniosłe liczby jak na polskie standardy, ale dla ciekawości można się z nimi zapoznać 😉
Powierzchnia domu w m2 | Hol wejściowy w m2 |
60-80 | 3,5-6 |
120-150 (jednopowierzchniowe) | 7-9 |
>200 | 10-12 |
dom z poddaszem lub piętrem | 14-16 |
Elementy wyposażenia przedpokoju
Jak już wspominałam w poście ERGONOMIA W MIESZKANIU. CO TO WŁAŚCIWIE ZNACZY? ergonomia w mieszkaniu to nie tylko metry powierzchni, ale także odpowiednie rozmieszczenie danych mebli, sprzętów i dodatków. By stworzyć ergonomiczny przedpokój, który będzie naprawdę funkcjonalny i sprawi, że każdorazowe wejście lub wyjście z mieszkania będzie naturalne, a nie męczące, powinno znaleźć się miejsce na poniższe elementy:
- Szafę wnękową
- Siedzisko
- Lustro
- Półkę/stolik/wieszak na klucze
- Szafka na buty
- Wieszak na odzież wierzchnią.
A teraz wróćmy do naszej szarej rzeczywistości. Ciągi komunikacyjne w projektach polskich deweloperów w duuużej części są ciasne i ciemne. Z jednej strony super – płacimy za mniejszy niewykorzystany metraż. Duże przedpokoje mają tę wadę, że nie da się za bardzo wykorzystać ich potencjału do czegoś więcej niż poruszania się pomiędzy pomieszczeniami i przechowywania odzieży wierzchniej. Nie oszukujmy się – każdy metr mieszkania w Polsce kosztuje coraz więcej. Deweloperzy jednak czasami tak bardzo zmniejszają tę powierzchnię, że jednocześnie może przebywać na niej jedna osoba i ciężko mówić o wstawieniu jakiegoś mebelka.
Jak optycznie powiększyć przedpokój?
Na ratunek optycznego powiększenia długiego i wąskiego przedpokoju są materiały wykończeniowe! A raczej metody ich dobierania. Aby poszerzyć wizualnie przestrzeń warte rozważenia jest ułożenie płytek na podłodze prostopadle do dłuższej ściany holu. Da to złudzenie krótszego i szerszego wnętrza. Jeżeli jednak podłoga ma być jednolita, płytki kwadratowe lub taki układ nie będzie pasował do przylegających otwartych pomieszczeń, możemy poszaleć ze ścianami. Krótszą dobrze jest pomalować na ciemno, natomiast dłuższą na jasno. Fajnym pomysłem są tapety w pasy malowane prostopadle do podłogi. Zostaje jeszcze jedna, często pomijana powierzchnia – sufit. Ułożenie pasów jest bliźniacze jak w przypadku podłogi.
Na poniższej grafice możecie zobaczy te i inne sposoby powiększenia optycznego wnętrza za pomocą kolorów.
Ponadto, dobre doświetlenie przedpokoju i wykorzystanie luster (im większe tym lepiej) przyczynią się do jego powiększenia, o czym możesz przeczytać w ERGONOMIA W MIESZKANIU. ŚWIATŁO.
Uf! Kto wytrwał do końca tego długiego tekstu? 🙂
Następnym razem postaram się informacje bardziej kompensować, aczkolwiek nie zawsze to się uda. Pewne rzeczy są ważne i staram się ich nie pomijać.