Jakie poprawki deweloperskie nanieść przy kupnie mieszkania?
Ciężko jest o ideał czegokolwiek. Tyczy się to również mieszkań czy domów. Zawsze jednak warto dążyć do ideału wybierając swoje nowe mieszkanie od dewelopera, by żyło nam się w nim jak najlepiej. Co zrobić jak znalazł się Prawie Idealny Projekt? Nabywca ma prawo wnieść poprawki deweloperskie w odpowiednim czasie. O ile na taki trafisz to bardzo zachęcam do skorzystania z tego. Ułatwisz sobie życie i oszczędzisz trochę $$, bo nie będziesz musiał wszystkiego zmieniać na własny koszt.
O prawach klienta przy odbiorze mieszkania pisałam przy Na co zwrócić uwagę odbierając mieszkanie od dewelopera? Zajrzyj jeżeli chcesz dowiedzieć się do czego zobowiązany jest deweloper i w jakim czasie.
Co warto zmienić w nowo nabywanym lokalu? Jakie poprawki deweloperskie nanieść?
Przesunięcie ścian
Przecież nie musisz rozplanowywać przestrzeni tak jak na rzucie dewelopera. Czasami warto zamienić główną sypialnię na większą kosztem tej obok, tak by zmieściło się łóżko we wnęce lub większa szafa, a może nawet garderoba. Jeżeli jest to możliwe możesz powiększyć sobie salon (by wstawić większy stół), łazienkę na rzecz węższego korytarza (by zmieścić wannę zamiast ciasnej kabiny prysznicowej lub wygodnie ustawić pralkę), postawić ściankę oddzielającej kuchnię od salonu (umożliwi to lepsze ustawienie kanapy lub miejsce na powieszenie telewizora). Jak już szalejemy z tym przesuwaniem ścian to przemyśl czy masz miejsce na szafę wnękową w przedpokoju. W naszej strefie klimatycznej, gdzie potrzebujemy odzieży na zimę, jesienną pluchę, czy wczesną już prawie ciepłą, ale jednak jeszcze trochę chłodną wiosnę taka szafa jest bardzo funkcjonalna. Czasami trzeba poświęcić kawałek sypialni, salonu lub kuchni, aby jakoś ją wcisnąć.
Przeniesienie instalacji wodno-kanalizacyjnej
Łazienka i kuchnia to bardzo ważne pomieszczenia i to w nich znajdują się instalacje wodno-kanalizacyjne. Zacznijmy od kuchni. Tu odsyłam Cię do postu ERGONOMIA W MIESZKANIU. FUNKCJONALNA KUCHNIA, gdzie pisałam o tym jak tę kuchnię zaprojektować. Czasami pierwotnie instalacja w kuchni jest wyciągnięta przypadkowo. Bo tak było mniej pracy. A przesunięcie jej na inną ścianę lub o nawet kilka cm daje już większe pole do popisu przy urządzaniu funkcjonalnej kuchni. W łazience sprawa ma się o tyle gorzej, że jest to zazwyczaj mniejsza powierzchnia i masz tu przynajmniej 3 instalacje. Do wanny/prysznica, zlewu i WC. Czasami jest ok, a czasami brakuje miejsca na pralkę. Jeżeli samodzielnie nie wiesz jak to ogarnąć (zajrzyj do ERGONOMIA W MIESZKANIU. FUNKCJONALNA ŁAZIENKA), warto poradzić się specjalisty, który pomoże Ci w rozstawieniu sanitariatów tak, by wszystko się zmieściło i było funkcjonalnie.
Przesunięcie instalacji elektrycznych
Nie ma letko! Aby dobrze zaplanować instalację elektryczną trzeba mieć zarys gdzie i co będzie stało. Przecież nie chcesz odsuwać łóżka by podłączyć ładowarkę. Włączniki światła są zazwyczaj w miejscach intuicyjnych, ale również na to możesz zwrócić uwagę. O rozmieszczaniu światła w domu pisałam tu ERGONOMIA W MIESZKANIU. ŚWIATŁO. Może ten artykuł pomoże Ci w ustaleniu, gdzie chciałbyś mieć wyciągnięte kable do podłączenia oświetlenia sufitowego, a gdzie przyda się dorobić gniazdko elektryczne. Jeżeli chcesz uniknąć dyndających kabli to ustal, w którym miejscu będzie znajdował się telewizor i podłączenie do internetu. Przy okazji tego możesz zdecydować o powstaniu specjalnego tunelu w ścianie, przez który przechodzą kable do wiszącego na ścianie ekranu.
Usunięcie lub przeniesienie kaloryferów/zamiana na ogrzewania podłogowe
Gdy kupiliśmy swoje mieszkanie układ kaloryferów w części dziennej był tragiczny. Inaczej tego nie da się nazwać. To się tak bardzo rzuciło w oczy, że od razu wiedzieliśmy, że musimy to zmienić (standardowo mieliśmy grzejnik pod oknem kuchennym ;/) I tak się stało. Dzięki temu mam teraz wydłużony blat kuchenny, a narożnik nie zasłania dopływu ciepła. Czasami kilka centymetrów robi różnicę. Ale te zmiany należy wprowadzić dopiero, gdy wiesz jaki będzie układ mebli w pomieszczeniu, by nie zrobić więcej szkód niż pożytku. Chyba, że decydujesz się na całkowite usunięcie kaloryfera na rzecz ogrzewania podłogowego. Właśnie stwarzasz sobie większe możliwości aranżacyjne.
Wyrównanie powierzchni
To chyba standardowa poprawka deweloperska. Przy odbiorze mieszkania sprawdź kąty i równość posadzki. Oszczędzisz nerwów i sobie i ekipie wykończeniowej. Eliminujesz w ten sposób do minimum pęknięcia płytek czy problematyczne dopasowanie mebli w zabudowie.
Przesunięcie drzwi
To już ostatni punkt. Tu, tak samo jak w przypadku kaloryferów, kilka centymetrów może zrobić różnicę. Czasami wiąże się to z przesunięciem jakiejś ściany, ale jeżeli miałoby to stworzyć miejsce na szafę wnękową, większą wannę, pralkę w łazience zamiast kuchni, albo lepsze rozstawienie mebli w sypialni czy nie jest to warte rozważenia? W swoim mieszkaniu przesuwałam dwa otwory drzwiowe i nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej 🙂
Zgłoszone poprawki deweloperskie nie mogą być przypadkowe. Wymaga to od Ciebie czasu i szczegółowej analizy, lecz dzięki temu bez większego wkładu własnego (pracy fizycznej i pieniędzy) będziesz mógł stworzy bardziej funkcjonalne mieszkanie.
Podziel się ze mną i innymi Czytelnikami, jakie poprawki deweloperskie uważasz za warte naniesienia.