Współpraca z architektem wnętrz. Jakie są jej najważniejsze etapy?
O tym jak wygląda współpraca z architektem wnętrz i jakie są jej najważniejsze etapy opowie znana już na moim blogu Maja Jamińska, która projektuje wnętrza w Toruniu. Pokaże jak to wygląda „od kuchni” i czego możesz się spodziewać.
Zapewne każdy z projektantów wnętrz ma swoje zasady działania. Opiszę natomiast jak wygląda moja praca. Schemat nigdy nie jest identyczny. Postaram się wyjaśnić na czym polegają różnice cytując w tym miejscu jeden z moich ulubionych wierszy Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy”
„Żaden dzień się nie powtórzy
nie ma dwóch podobnych nocy
dwóch tych samych pocałunków
dwóch jednakich spojrzeń w oczy”
Podobnie jest przy projektowaniu wnętrz. Żaden projekt się nie powtarza, nie ma dwóch podobnych Klientów, dwóch takich samych inwestycji.
Do każdej osoby należy podejść indywidualnie.
Najważniejsze jest poznanie potrzeb
Pierwszy etap projektowania to dokładna rozmowa, wywiad, na którym najważniejszym celem jest poznanie potrzeb Klienta. Może wydawać się, że projektant jest ciekawski i wścibski. Na jakie pytania na początku współpracy z architektem wnętrz będziesz musiał odpowiedzieć? Prawdopodobnie zapyta Cię o pracę, ilość osób zamieszkujących przyszłe mieszkanie, wiek dzieci, zainteresowania, jak rodzina spędza święta, czy ma hobby oraz jakie ma ulubione kolory, jakich rzeczy mieszkańcy nie lubią. Musi się również pojawić temat o budżecie przeznaczonym na inwestycję. Niestety w Polsce mamy bardzo duży problem z rozmową o pieniądzach. Wielu klientów obawia się wprost powiedzieć ile chce przeznaczyć pieniędzy na remont, niestety przez brak tej informacji może być utrudniona współpraca z architektem wnętrz, ponieważ musi on domyślać się jakiej jakości i w jakiej cenie dobierać materiały. To wszystko jest bardzo ważne, aby poznać Inwestora i dopasować wnętrze możliwie dobrze do jego potrzeb. Pamiętaj również o podpisaniu umowy, ona chroni obie strony.
Inwentaryzacja i projekt układu funkcjonalnego
Jak wygląda dalsza współpraca z projektantem wnętrz? Po zapoznaniu się z Twoimi oczekiwaniami i stylem życia przechodzi do inwentaryzacji, czyli dokładnego pomiaru pomieszczenia przy użyciu narzędzi tak prostych jak miara, dalmierz, czy poziomica. W nowych deweloperskich mieszkaniach czynność ta jest stosunkowo prosta, problem pojawia się w starych domach, gdzie pomieszczenia zdarzają się krzywe, lub gdzie dostęp do ścian zastawiony jest przez meble.
Czasami aby dobrze zinwentaryzować pomieszczenie konieczne jest kilka wizyt na budowie. Po wprowadzeniu danych do komputera, może okazać się, że ściany się nie schodzą i należy sprawdzić, czy wkradł się błąd pomiarowy, czy ściany są krzywe.
Podczas inwentaryzacji zaznaczam również rozmieszczenie punktów elektrycznych oraz przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Ważna jest wielkość okien, drzwi, wysokość parapetów.
Wykonuję zdjęcia, aby móc sobie przypomnieć wygląd pomieszczenia.
Na podstawie wykonanych rysunków architekt wnętrz przygotowuje rzuty przedstawiające warianty układu funkcjonalnego. Rysuję minimum dwa warianty rozmieszczenia mebli. Jeśli pomysłów nasunie się więcej to oczywiście przygotowuję więcej propozycji. Razem z propozycjami układu funkcjonalnego przygotowuję plansze inspiracji, które przedstawiają pomysł na aranżację wnętrza, kolorystykę, styl, dodatki.
Zarówno warianty układu funkcjonalnego jak i plansze inspiracji dokładnie omawiam z Klientem.
Wizualizacje
Na podstawie zaakceptowanych wariantów układu funkcjonalnego oraz planszy inspiracji architekt wnętrz wykonuje wizualizacje 3D pomieszczeń.
Do każdego pomieszczenia przygotowuje tyle widoków, aby dobrze pokazać pomieszczenie. Klient ma możliwość wniesienia do wizualizacji swoich uwag. Przewiduję 3 możliwości poprawek do tego etapu.
Ten etap współpracy z projektantem wnętrz dla klienta może wydawać się najważniejszy, ponieważ dopiero teraz widzi jak rzeczywiście będzie wyglądać Jego dom.
Opis techniczny
Jak wygląda współpraca z architektem wnętrz na końcowym jej etapie? Po zaakceptowaniu wizualizacji przez Klienta przystępuje do przygotowania opisu projektowanych rozwiązań. Projektant tworzy rysunki wykonawcze dla ekip remontowych, tj. układu posadzek, okładzin ścian oraz sufitów podwieszanych. W skład projektu wchodzą również rysunki rozmieszczenia punktów elektrycznych, przyłączy wodno kanalizacyjnych oraz projekty mebli do zabudowy. Robi także zestawienie materiałów z informacjami gdzie dany produkt można kupić.
Jak długo czeka się na gotowy projekt?
Czas wykonania projektu zależy od wielkości oraz ilości pomieszczeń. Warto jest dać sobie czas na projekt, bez presji, że ekipa wchodzi już na budowę. Wtedy pracuje się dużo lepiej. Jest czas na sprawdzenie wszystkiego dokładnie, dzięki czemu ryzyko popełnienia błędów jest mniejsze.
Moim najszybciej zrealizowanym projektem był projekt aranżacji domu o powierzchni 120 mkw wykonany w miesiąc. Bardzo bałam się tej realizacji, ponieważ dom był wybudowany w latach 70 i czekało nas wiele niespodzianek. Współpraca z Inwestorem jednak była bardzo udana. Decyzje podejmowano bardzo szybko, a dzięki dużej otwartości rodziny dokładnie wiedziałam jakie są ich oczekiwania. Wizualizacje zaakceptowano za pierwszym razem, wprowadziliśmy tylko drobne poprawki. Nie zawszę jednak proces projektowy idzie tak sprawnie. Zawsze trzeba mieć na uwadze różnorodność charakterów, wydarzenia losowe lub problemy na budowie.
Współpraca z architektem wnętrz może przynieść Ci same korzyści. Zdecydowanie nie musisz obawiać się, że to jest ogromny wydatek. Owszem, musisz ponieść jakiś koszt, ale na pewno znajdziesz dobrego architekta za rozsądną cenę. Jeżeli myślisz, że cały proces będzie trwał wiele miesięcy to Cię pocieszę. Z mojego punktu widzenia, nie jest opłacalne rozwlekanie tego w czasie, ponieważ mniej projektów zrobię w ciągu roku, czyli mniej zarobię. Ostatnią ważną obawą Klienta jest właśnie efekt końcowy, który nie będzie spełniał Jego oczekiwań, a będzie musiał za to zapłacić. Jeżeli Twoja współpraca z projektantem wnętrz rozpocznie się od szczerej konsultacji, to cała reszta procesu pójdzie pomyślnie. Dlatego tak ważny jest ten pierwszy etap, który został wymieniony wyżej.
Ten artykuł powstał w ramach współpracy z Mają Jamińską, architektem wnętrz działającym głównie na terenie Torunia. Bardzo polecam odwiedzenie Jej strony jaminska.pl
Sprawdź pozostałe wpisy, które powstały w ramach tej współpracy
O czym musisz pamiętać planując remont?
Wybór mieszkania, czyli na co zwrócić uwagę, żeby nie żałować.
6 komentarzy
Agnieszka
Z własnego doświadczenia wiem już jedno – nigdy więcej sama nie będę myślała nad projektem aranżacji domu/mieszkania. Zatrudnienie Marty Janiszewskiej do projektu aranżacji domu było strzałem w dziesiątkę. Zaproponowane rozwiązania idealnie nam pasowały. Jedyne nad czym musieliśmy się dłużej zastanowić, to czarna ściana w łaźnience. Sama bym na to nigdy nie wpadła, a po pół roku patrzenia na swoją łazienkę z tą właśnie czarna ścianą nic bym nie zmieniła 🙂 Łazienka wygląda cudownie.
Janiszewska Marta
Dziękuję za opinie! Jest bardzo budująca 🙂 🙂 🙂 Niezwykle miło czyta się takie komentarze 🙂
Michał
Bardzo dobry wpis, poruszone zostały wszystkie ważne kwestie, pozdrawiam serdecznie, bardzo miło i przyjemnie mi się go czytało :).
Janiszewska Marta
Ogromnie się cieszę, że tekst się spodobał. Pozdrawiam! 🙂
lampy kule
Świetne wskazówki! Jestem właśnie przed podjęciem decyzji, czy oddać swoje nowe mieszkanie w ręce architekta czy jednak postawić na swoje umiejętności.. niestety nie jest to łatwa decyzja
Janiszewska Marta
Jak najbardziej rozumiem, ze nie jest. Podejmując się samodzielnego urządzania trzeba nastawić się na poświęcenie na to setek godzin i pomyślenie ile one są dla Ciebie warte i co możesz w tym czasie zrobić. Czasami wtedy uświadamiamy sobie, że może nawet taniej jest oddać to w ręce profesjonalisty 😉